Zcela spontánně vznikl mezi žáky naší školy nápad zapojit se do účasti v soutěži pro středoškoláky, kterou organizuje Insitut pro evropskou politiku EUROPEUM ve spolupráci s Ministerstvem obrany, Armádou České republiky, Zastoupením Evropské komise v České republice, sítí Eurocenter Úřadu vlády ČR a infocenter Europe Direct za podpory Ministerstva zahraničních věcí České republiky, Hanns-Seidel-Stiftung a Velvyslanectví USA v České republice. Soutěž se jmenuje Europa Secura a má za sebou již sedmnáct ročníků. Naše škola, potažmo čtyři týmy po třech členech, se jejího základního kola účastnilo letos úplně poprvé. Ze základního kola, které spočívalo v otevřeném a časově omezeném vědomostním testu s důrazem na bezpečnost, postoupil do kola krajského jeden náš tým ve složení: Radek Mirvald, Alberto Tenedini a Vojtěch Popela; všichni tři jsou žáci třídy Kvinta B.

Krajské kolo soutěže Europa Secura se konalo ve čtvrtek 16. května 2024 a naši reprezentanti v jeho rámci představili zpracování zadaného aktuálního tématu z hlediska bezpečnostní analýzy. Svou práci představili a následně oponentům z řad dalších týmů obhájili. Do celostátního kola bezpečnostní soutěže však mohl postoupit jen jeden z pěti přítomných týmů. Chlapci z našeho gymnázia skončili za vítězem Krajského kola na 2. místě, což je na pro nás pilotní ročník vynikající úspěch a my jim tímto za celou školu gratulujeme a přejeme, aby se jim dařilo v příštím ročníku ale i v každé mimoškolní činnosti, do které se s podobnou vervou pustí.

Pro více informací o soutěži navštivte https://www.europasecura.cz/.

Eliška Floriánová